Bezpieczne wakacje – o czym pamiętać?

Bezpieczne wakacje - o czym pamiętać?Wakacje to czas wypoczynku, ale i podróży. Z myślą o bezpieczeństwie wszystkich udających się na letni wypoczynek podkarpaccy policjanci, briefingiem z dziennikarzami, zapowiedzieli rozpoczęcie akcji „Bezpieczne wakacje 2018”. Działania potrwają do 2 września.

Przez najbliższe dwa miesiące wielu turystów będzie podróżować podkarpackimi drogami w Bieszczady czy Beskid Niski. Wielu z nich, w drodze na miejsce wypoczynku, skorzysta z przejść granicznych znajdujących się w naszym województwie. Dla policjantów ruchu drogowego jest to okres wzmożonej pracy. Będą oni kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierowców.

O zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji – na drogach, nad wodą, podczas wypoczynku oraz charakterystyce policyjnych działań podczas akcji „Bezpieczne wakacje 2018”, zgromadzonym na briefingu dziennikarzom, mówili nadkom. Marta Tabasz-Rygiel Rzecznik Prasowy, podkom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego oraz podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

W trakcie wakacyjnych kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

  • trzeźwość kierujących;
  • stan techniczny pojazdów;
  • braki w wyposażeniu;
  • dobór miejsc postoju w czasie podróży;
  • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze;
  • właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego oraz bagaży;
  • stan oznakowania pionowego i poziomego na jezdniach a także na inne nieprawidłowości związane z oznakowaniem dróg.

Policjanci będą też odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie spotkań z młodymi ludźmi będą rozmawiać z nimi o tym co zrobić, by wakacje upłynęły radośnie i bezpiecznie. Zwrócą uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także zagrożenia, jakie mogą napotkać podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą czy w górach.

Podkarpaccy policjanci zadbają także o bezpieczeństwo wypoczywających w naszym regionie. We wszystkie atrakcyjne turystycznie miejscowości regionu Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie wysyła dodatkowych policjantów. Więcej patroli pojawi się m.in.: nad Zalewem Solińskim, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na turystycznych szlakach Bieszczadów, przy kąpieliskach i rzekach, a więc wszędzie tam, gdzie lubimy odpoczywać.

Od 1 lipca do 31 sierpnia działać będzie sezonowy Posterunek Policji w Solinie i w Tarnobrzegu. Policjanci, jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem turystów zarówno tych, którzy wypoczywają na lądzie, jak i tych wypoczywających nad wodą.

Dodatkowo podkarpaccy policjanci od dziś tj. 22 do 24 czerwca br. będą prowadzili działania pod kryptonimem „PIERWSZY WEEKEND WAKACJI 2018“. W ciągu tych trzech dni, w ramach prowadzonych działań zadaniem policjantów będzie głównie:

ułatwianie ruchu pojazdów na głównych węzłach komunikacyjnych województwa oraz głównych drogach wylotowych z aglomeracji miejskich,

reagowanie na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania poruszającej się wolniej kolumny pojazdów – wobec sprawców tych wykroczeń funkcjonariusze stosować będą rygorystyczne środki prawne,

podejmowanie interwencji wobec uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które na podstawie prowadzonych analiz stanowią główne przyczyny wypadków drogowych, czyli jazdę z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, niestosowanie pasów bezpieczeństwa. Policjanci baczną uwagę będą także zwracać na trzeźwość kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.