Obchody 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w BiOSG

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej uroczyście wcielił w swoje szeregi 35 nowych strażników granicznych. W komendzie oddziału odbyły się również obchody Święta Niepodległości. Wręczono akty mianowania na wyższe stopnie służbowe, medale oraz wyróżnienia.

Dzisiaj (12 listopada) w obecności kadry kierowniczej Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz rodzin i najbliższych, 35 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej ślubowało „…wiernie służyć narodowi polskiemu”. Ślubowanie odebrał komendant oddziału gen. bryg. SG Robert Rogoz.

To kolejna, trzecia i zarazem najliczniejsza grupa nowo przyjętych funkcjonariuszy w 2019 roku. Nowi adepci SG to mieszkańcy Podkarpacia, wśród nich jest 16 kobiet. Przeszli długi i wymagający proces rekrutacji. W najbliższych dniach wyjadą na 8-miesięczne przeszkolenie, a po nim będą skierowani do służby na granicy.

Komendant oddziału w krótkim przemówieniem zwrócił się do młodych strażników granicznych. Nawiązując do 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości podkreślił, że służba realizowana jest nawet z narażeniem życia. Dodał, że jest ona trudna i ma przede wszystkim na względzie bezpieczeństwo obywateli.

Obchody 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w BiOSG

W trakcie uroczystości zostały wręczone również akty mianowania na stopień kaprala. Odbyła się także projekcja krótkiego filmu opisującego Bieszczadzki Oddział SG.  Druga część uroczystości miała miejsce przed budynkiem sztabu komendy w Przemyślu. Rozpoczęła się zbiórką funkcjonariuszy oraz pracowników upamiętniającą 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W asyście pocztu sztandarowego oraz kompanii honorowej uroczyście podniesiono flagę Rzeczpospolitej Polskiej oraz odśpiewano hymn. Złożono kwiaty pod pomnikiem patrona BiOSG – gen bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego, bojownika o Niepodległą Polskę, legionisty i Komendanta SG w II Rzeczpospolitej.

Święto Niepodległości to w Straży Granicznej czas wręczenia awansów i wyróżnień. W listopadzie br. 15 funkcjonariuszy korpusu oficerów uzyskało awanse na kolejne stopnie. 77 strażników granicznych zostało mianowanych na wyższe stopnie w korpusie chorążych oraz 195 w korpusie podoficerów.

Za wieloletnią służbę oraz zaangażowanie 16 funkcjonariuszom wręczono Odznakę Straży Granicznej. Dziesięciu otrzymało Medale za Zasługi dla SG. Wręczono również odznaki pamiątkowe Bieszczadzkiego Oddziału SG, w tym złotą odznakę otrzymał nadkomisarz Piotr Mazur – Komendant Miejski Policji w Przemyślu.

Wyróżniającym się  pracownikom wręczono pamiątkowe statuetki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W dowód uznania za zasługi na rzecz PCK, Zarząd Podkarpackiego Oddziału PCK w Rzeszowie nadał gen. bryg. SG Robertowi Rogozowi Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Wręczono również wyróżnienia dla funkcjonariuszy oraz pracowników BiOSG  – Honorowych Krwiodawców, w podziękowaniu za propagowanie idei krwiodawstwa.

Komendant BiOSG gen. bryg. Robert Rogoz podkreślił, że Święto Niepodległości każdorazowo przypomina o tych, którzy za Wolność i Niepodległość naszej Ojczyzny oddali życie. Nawiązując do słów Marszałka Józefa Piłsudskiego zaznaczył jak ważne dla tożsamości narodu jest kultywowanie tradycji i pamięci o przodkach bohatersko broniących Ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.