Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych otwarta

Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych otwartaW sanockiej Arenie odbyła się ceremonia otwarcia XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych.

To święto młodych sportowców oraz preludium prawdziwych igrzysk, dlatego też jej przebieg wzorowany jest na zawodach dla osób dorosłych. Odbyło się zatem – przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego – wciągnięcie na maszt flag Polski, Podkarpacia jak również flagi olimpijskiej. Zapłonął również olimpijski znicz, a skład sztafety z ogniem utworzyli młodzi sportowcy: Michał Pawłowski, Beata Stabryła, Mateusz Rogos, Kacper Starościak. Apel wygłosił znakomity trener Marek Drwięga.

Ślubowanie w imieniu zawodników złożył hokeista Tymoteusz Glazer. Bezstronność i obiektywizm w imieniu sędziów przyrzekał Piotr Chmielecki. Formalnego otwarcia dokonał zaś Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

– Za dwa dni otwarcie igrzysk w Pjongczang. Macie piękny czas aby pokazać się z jak najlepszej strony. Ja wierzę, że ta olimpiada zaowocuje za cztery lub osiem lat i wykreuje uczestników dorosłych igrzysk. Tu kształtujecie swój charakter, pokazujecie hart ducha. Bralem teraz udział w ślubowaniach olimpijskich i ci nasi sportowcy byli dumni, że są w składzie reprezentacji Polski. Większość z nich brała kiedyś udział w tych młodzieżowych zawodach. Tego wam życzę w przyszłości. Mogę się wam przyznać że szczególnie jednemu zawodnikowi kibicuję trochę bardziej, mówię o Stefanie Huli. Jego postawa pokazuje, że w sporcie trzeba mieć dużo cierpliwości. 24. Olimpiadę Młodzieży w Sportach Zimowych Podkarpackie 2018 uważam za otwartą – powiedział wiceminister Jarosław Stawiarski.

Maria Kurowska, która jest przewodniczącą komitetu organizacyjnego, mówiła do zgromadzonej młodzieży:

– Nagrodą dla was są nie tylko medale ale przede wszystkim radość i satysfakcja. Istotą igrzysk jest udział i piękna, ambitna walka z rywalami i z własnymi słabościami. Tak się składa, ze równolegle odbywaja się dorosłe igrzyska w Korei. Nasi reprezentanci też kiedyś zdobywali szlify na młodzieżowych zawodach. Nie wszyscy zdobywają medale, ale każdy z was ma prawo do dumy. Przywiodła was tu ciężka praca i wysiłek na treningach. Dziękuję tez ministrowi Witoldowi Bańce za zaufanie i powierzenie nam organizacji olimpiady. Jako przewodnicząca komitetu organizacyjnego dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego dużego przedsięwzięcia. Dziękuję małopolskim samorządom, które użyczyły nam obiektów, jakich na Podkarpaciu brakuje – powiedziała Maria Kurowska.

Wicemarszałek odczytała też fragmenty listu okolicznościowego przesłanego do uczestników olimpiady przez marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego. Natomiast specjalnego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom udzielił biskup Stanisław Jamrozek.

Rolę gospodarza pełnił burmistrz Tadeusz Pióro oraz dyrektor sanockiego MOSiR-u Tomasz Matuszewski.

– Witam w pięknym Sanoku, mieście kultury i sportu. Tu powstają niezwykle istotne inwestycje dla rozwoju bazy sportowej województwa podkarpackiego. Tworzymy warunki do tego aby sportowcy mogli podnosić tu swoje kwalifikacje. Życzę abyście dali z siebie wszystko, to jest sukces każdego sportowca – mówił burmistrz Sanoka.

Rywalizacja toczy się od 1 lutego i potrwa do 15 marca. Sportowe zmagania toczyć się będą w 13 dyscyplinach, w 8 miejscowościach gdzie rywalizować będzie ponad 1100 zawodników.

Na Podkarpaciu będą miały rywalizacje w:

hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, szybkim i w short-tracku (Sanok)
narciarstwie alpejskim, snowboardzie (Ustrzyki Dolne)
narciarstwie klasycznym (Ustianowa)
koszykówce (Łańcut, Stalowa Wola)

W Małopolsce będą miały rywalizacje w:

skokach narciarskich, biathlonie, na torze saneczkowym

Źródło: Tomasz Leyko, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Foto: Urząd Miasta Sanoka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.