Znowu nielegalnie przekroczyli granicę. Tym razem Wietnamczycy

Wietnamczycy BiOSGFunkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w Bieszczadach dwunastu nielegalnych imigrantów z Wietnamu, którzy pieszo przekroczyli granice z Ukrainy do Polski. Dodatkowo, za udzielenie im pomocy, zatrzymano troje obywateli Słowacji. Dzisiaj Wietnamczycy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

20 sierpnia nad ranem, funkcjonariusze SG z Wetliny pełniący służbę w bieszczadzkiej miejscowości Kalnica ( gmina Cisna, powiat leski) zatrzymali do kontroli dwa pojazdy osobowe na słowackich numerach rejestracyjnych.

Okazało się, że w jednym, z nich ( Skoda Superb), w przestrzeni pasażersko-bagażowej stłoczone było dwanaście osób. Pojazd ten miał wymontowane tylne siedzenia, aby w ten sposób zwiększyć ładowność i kubaturę. Drugi z zatrzymanych pojazdów, miał za zadanie pilotować Skodę, a jadące nią osoby miały informować o patrolach Straży Granicznej.

Kierowcami obu pojazdów byli obywatele Słowacji w wieku 33 i 43 lat. Również, pasażerka (49 l.) w pojeździe była narodowości słowackiej.

W trakcie prowadzonych czynności ustalono, że przewożone w samochodzie osoby to obywatele Wietnamu (6 kobiet i 6 mężczyzn) w wieku od 16 do 30 lat. Z Ukrainy do Polski przedostali się idąc pieszo przez Bieszczady. Następnie, wsiedli do oczekującej na nich nieopodal granicy Skody. Nie posiadali przy sobie dokumentów ani pieniędzy. Wyjaśnili, że za przerzut do Europy każdy z nich zapłacił po 15 tys. USD będąc jeszcze w kraju swojego pochodzenia.

Celem ich podróży miały być kraje Europy Zachodniej.

Dzisiaj, w ramach readmisji, imigranci zostali przekazani stronie ukraińskiej.

Natomiast, zatrzymani ob. Słowacji (kierowcy) dobrowolnie poddali się karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat. Dodatkowo, wobec wszystkich zatrzymanych zasadzono karę pieniężna w kwocie po 4 tys. zł.

Od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali łącznie 133 nielegalnych imigrantów. 17 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych (tj. 3 i więcej osób), w 9 przypadkach strażnicy graniczni zatrzymali również organizatorów przerzutu.

Źródło, foto: BiOSG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Szanowni Państwo,
w związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie informujemy, że Administratorem danych osobowych jest firma Algobit z siedzibą w Lesku (38-600) na ul. Rynek 14A/4. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych znajdują się w „Polityce przetwarzania danych osobowych” dostępnej w zakładce „Prywatność”.