Podstawowe informacje

Poruszając się w kierunku Bieszczadów głębokich nie sposób ominąć Sanoka. To dość duże – ok. 40 tysięczne miasto powiatowe – stanowi główny punkt “rozpoznawczy” dla zwiedzających kierujących się w swej podróży dalej. Przez Sanok bowiem przejeżdżają turyści jadący z północy, a więc z Rzeszowa, Krakowa, Warszawy i innych miast Polski. Nawet mieszkańcy niedalekiego Pogórza Przemyskiego, zahaczają o Sanok, często kierując się od razu na Lesko. A stamtąd w góry już blisko…

Sanok - panorama w kierunku południowym
Sanok – panorama w kierunku południowym

Sanok jest obecnie największym ośrodkiem kulturalno-przemysłowym, a także administracyjnym południowo-wschodniego skrawka Polski. Mimo, iż – geograficznie – nie leży w Bieszczadach, jednak dla wielu osób tutaj właśnie one się zaczynają.

Sanok - panorama w kierunku wschodnim
Sanok – panorama w kierunku wschodnim

Jak sama nazwa wskazuje SANok, leży nad rzeką San – największą rzeką regionu, której źródeł szukać trzeba zaraz za granicą polsko-ukraińską (okolice Opołonka). W północnym biegu San, uprzednio przebiegając przez Przemyśl, wpada do Wisły.

Góry Słonne w okolicach Sanoka
Góry Słonne w okolicach Sanoka

Miasto od strony północno-wschodniej otacza wał piętrzących się nad nim urokliwie Gór Słonnych, które są częścią większego pasma górskiego, zwanego górami Sanocko-Turczańskimi. Niegdyś zamieszkiwali te okolice Dolinianie (w przeciwieństwie do części południowej, w której prym wiedli Bojkowie).

Sanok - panorama w kierunku północno-wschodnim
Sanok – panorama w kierunku północno-wschodnim

 

Sanok – panorama w kierunku północnym
Sanok – panorama w kierunku północnym