Podstawowe informacje

Poruszając się w kierunku Bieszczadów głębokich nie sposób ominąć Sanoka. To dość duże – ok. 40 tysięczne miasto powiatowe – stanowi główny punkt “rozpoznawczy” dla zwiedzających kierujących się w swej podróży dalej. Przez Sanok bowiem przejeżdżają turyści jadący z północy, a więc z Rzeszowa, Krakowa, Warszawy i innych miast Polski. Nawet mieszkańcy niedalekiego Pogórza Przemyskiego, zahaczają o Sanok, często kierując się od razu na Lesko. A stamtąd w góry już blisko…

Sanok - panorama w kierunku południowym
Sanok – panorama w kierunku południowym

Sanok jest obecnie największym ośrodkiem kulturalno-przemysłowym, a także administracyjnym południowo-wschodniego skrawka Polski. Mimo, iż – geograficznie – nie leży w Bieszczadach, jednak dla wielu osób tutaj właśnie one się zaczynają.

Sanok - panorama w kierunku wschodnim
Sanok – panorama w kierunku wschodnim

Jak sama nazwa wskazuje SANok, leży nad rzeką San – największą rzeką regionu, której źródeł szukać trzeba zaraz za granicą polsko-ukraińską (okolice Opołonka). W północnym biegu San, uprzednio przebiegając przez Przemyśl, wpada do Wisły.

Góry Słonne w okolicach Sanoka
Góry Słonne w okolicach Sanoka

Miasto od strony północno-wschodniej otacza wał piętrzących się nad nim urokliwie Gór Słonnych, które są częścią większego pasma górskiego, zwanego górami Sanocko-Turczańskimi. Niegdyś zamieszkiwali te okolice Dolinianie (w przeciwieństwie do części południowej, w której prym wiedli Bojkowie).

Sanok - panorama w kierunku północno-wschodnim
Sanok – panorama w kierunku północno-wschodnim

 

Sanok – panorama w kierunku północnym
Sanok – panorama w kierunku północnym

Szanowni Państwo,
w związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie informujemy, że Administratorem danych osobowych jest firma Algobit z siedzibą w Lesku (38-600) na ul. Rynek 14A/4. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Państwa danych osobowych znajdują się w „Polityce przetwarzania danych osobowych” dostępnej w zakładce „Prywatność”.